3D skenování - užitečný nástroj v obranném průmyslu

V dnešní době patří 3D skenování k technologiím, které umožňují optimalizaci kvality výrobků a zefektivňují výrobní procesy. Společnost EXCALIBUR ARMY není výjimkou a disponuje vlastními 3D skenery a dalším vybavením, které slouží jako základ pro 3D modelování a 3D tisk, o čemž jsme detailně informovali v našem předchozím článku.

3D skenery mají velkou výhodu v tom, že jsou kompaktní, mobilní a s nízkými náklady na údržbu. V rámci vývojového centra se 3D skenováním zabývají čtyři proškolení specialisté.

Pro naše potřeby využíváme 3D skener ATOS Compact Scan s osvědčenou technologií pro celoplošné měření komponent a inspekcí, například forem, modelů, interiérů vozidel, prototypů a dalších složitých dílů. Díky jeho vysokému rozlišení můžeme rychle získat trojrozměrná data měřených objektů. Software ATOS se používá ke spuštění snímací hlavy, zpracování mračna 3D bodů a úpravě a následnému zpracování dat. Jeho uživatelsky přívětivé grafické rozhraní usnadňuje řešení náročných úkolů spojených s kontrolou kvality, výrobními procesy a reverzním inženýrstvím. Součástí skeneru je soustava stereo kamer a pruhový projektor. Konkrétně tento skener používáme k 3D měření drobných ozubených kol, starých komplexnějších odlitků, složitých dílů bez výkresové dokumentace (např. uchycení na kulomet PKT nebo skenování článku pásu BVP-2, který se následně použil pro porovnání rozměru s novým článkem z druhovýroby), nebo i k měření rámu podvozku raketometu RM-70.

Kromě 3D skeneru používáme také inovativní systém měření nazývaný TRITOP, který významně přispívá k technickému rozvoji a zvyšování kvality měřícího procesu. TRITOP nahrazuje tradiční dotykové souřadnicové měřicí stroje fotoaparátem, který dokáže zaznamenávat souřadnice bodů na objektu a jejich orientaci v prostoru. Tato data lze použít k vyhodnocení různých parametrů, jako jsou povrchové body, řezy, díry, hrany, poloměry, délky, úhly a další. Naměřená data jsou následně porovnávána s CAD modely a slouží ke kontrole tolerancí, tvarů a rychlému proměření dílu.  

Použití TRITOP lze kombinovat se zmíněným 3D skenerem pro usnadnění a urychlení vytváření modelu. Pomocí TRITOPu se nafotí celý díl, součást, nebo celé vozidlo, zatímco 3D skener naskenuje pouze části, které budou nově vyráběny. Naměřená data se zkombinují tak, že TRITOP udržuje souřadnice a rozměry celé součásti, zatímco se do modelu vloží naskenované části na příslušné souřadnice. Poté již není potřeba skenovat zbylé části, které se nebudou vyrábět, což značně urychluje skenování a následnou výrobu.